Řemeslný rynek

sobota 10 až 20 hod., neděle 10 až 17 hod.
Zámecký park

Sdružení lidových řemeslníků a výrobců, z. s. vzniklo v roce 1992. Je dobrovolnou, nezávislou společenskou organizací, která sdružuje řemeslníky a výrobce z celé České republiky, jejichž činnost vychází z tradiční lidové řemeslné tvorby a kteří při své výrobě používají tradiční řemeslné materiály i tradiční řemeslné postupy. Snaží se zachovat a udržet krásu rukodělných výrobků s jejich tradičními postupy i pro budoucí generace v současném technickém světě. Spolupracuje s řadou muzeí, měst i agentur a její členové se podílí i na pořádání nejrůznějších reprezentačních akcích jak v naší republice, tak i v zahraničí a to včetně ukázek výroby svého řemesla. Lidového roku se za sdružení zúčastní:

Daniela Koplová – včelí produkty, svíčky ze včelího vosku, mýdla, hedvábí
Martina Holcrová – tkaní a předení
Bohunka Tomancová – kovové šperky
Jan Valnoha – výrobky z kůže
Miluše Hrachovinová – keramika, hrnčířský kruh
Jitka Hanáková, Věra Malíčková – paličkování

Non Sancti – šermířský spolek z Olomouce. Skupina zaměřující se na historii 15. století ve střední Evropě. S dlouholetou tradicí se věnuje výuce renesančního šermu dlouhým mečem. Pro veřejnost nabízí ukázky téměř zapomenutých řemesel, rekonstrukci středověké kuchyně nebo ohnivou show.
V Bystřice se představí ševcovský a brašnářský mistr, tkadlec a kovář. Zájemci si mohou vyzkoušet některé výrobní postupy, případně odnést drobnou upomínku.

Dále můžete na řemeslném rynku navštívit:

Lenka Chmelařová – keramika a drátování

Eva Kräuterová – plstění, pletení a šití

Drahomíra Schwarzová – výrobky ze dřeva

Lucie a Jan Benešovi – lněné oblečení

Martina Vančurová – potahované knoflíky a šperky, modrotisk, domečky pro panenky